
- PRODUSE CANINA CAINI
- Produse pentru BLANA
- Produse pentru schelet, musculatura, dentitie
- Vitamine
- Produse pentru INTRETINERE
- PRODUSE CANINA PISICI
- Produse pentru BLANA
- Vitamine
- Produse pentru INTRETINERE
- PRODUSE CANINA ROZATOARE
- Rozatoare - vitamine
Te afli aici: Prima Pagina | Stiri | Piton si crocodil operati la Craiova
Premiere medicala la Craiova. Pacienţii: … un piton şi un crocodil. Cele două animale sunt ale unui circ aflat, zilele acestea, în Cetatea Banilor. Angajaţii circului spun că au încercat, de mai multe ori, să găsească un medic veterinar dispus să opereze pitonul, însă nu au găsit, nici măcar în Capitală.
“Norocul” i-a lovit o dată cu sosirea în Craiova. Intervenţiile chirurgicale au fost efectuate în cabinetul medical veterinar al doctorului Doru Safta. Pitonul a fost operat primul, căci avea o pungă de puroi care trebuia extrasă.
În vreme ce dr. Safta spune că nu se aştepta ca meseria să-i rezerve astfel de surprize plăcute, proprietarii pisicilor şi câinilor care s-au aflat, întâmplător, în cabinet, la momentul operării pitonului, “au îngheţat”. Crocodilul nu era programat pentru operaţie, însă a fost rănit, la o zi după operarea pitonului, în urma unei lupte în arenă, cu alţi semeni.
Reptila, ce are 12 ani şi cântăreşte peste 70 de kilograme, nu a fost anesteziată, astfel că a fost nevoie de trei oameni, pentru a fi imobilizată pe timpul operaţiei. Intervenţia chirurgicală a constituit un nou prilej de bucurie pentru dr. Safta, căci, spune el, cu astfel de ocazii te întâlneşti doar o dată în viaţă.
La polul opus s-au situat, încă o dată, clienţii obişnuiţi ai dr. Safta, care au rămas, iarăşi, perplex, la observarea crocodilului pe masa de operaţie, după ce, în ziua anterioară, văzuseră un piton în aceeaşi postură.
(Joi, 20 Mai 2004)
Craiova - Dolj
8:30 - 16:00 S
9:00 - 13:00 D
Craiova - Dolj
Nr. 12A
Cabinet
0251-547.824
Urgenta
0721-814.487
Dr. veterinar Safta
0722-404.451
drsaftavet@yahoo.com

